wróć do listy

Rusza STUDIOMED TV!

Już 27 sierpnia wystartuje pierwsza polska telewizja o zdrowiu i medycynie.

Kluczem do skutecznej profilaktyki zdrowotnej jest bez wątpienia odpowiednia wiedza. Jednym z najpopularniejszych źródeł jej czerpania jest dla Polaków telewizja[1]. Niestety, popularne programy często nie dostarczają w tym zakresie kompleksowych informacji, a merytoryczne formaty telewizyjne z udziałem specjalistów to w dalszym ciągu rzadkość. W odpowiedzi na rosnącą potrzebę edukacji społeczeństwa w tematach związanych ze zdrowiem powstał STUDIOMED TV.  Telewizja o tematyce medycznej skierowana do szerokiej widowni ruszy już 27 sierpnia 2019.


Więcej niż rozrywka

Choć telewizja to dziś w dużej mierze sposób na dostarczanie rozrywki, badania potwierdzają, że doceniamy także jej wartość edukacyjną. Aż 46 proc. Polaków deklaruje oglądanie telewizji w celu poszerzenia swojej wiedzy[2]. Co ciekawe, większość z nas chętnie ogląda programy o tematyce medycznej[3]. W odpowiedzi na oczekiwania społeczeństwa powstał właśnie nowy kanał telewizyjny – STUDIOMED TV czyli projekt, którego celem jest popularyzacja wiedzy związanej z profilaktyką i leczeniem.

Przewagą naszej telewizji będzie bliska współpraca ze środowiskiem medycznym. STUDIOMED TV jest platformą komunikacji pomiędzy lekarzami, pacjentami i wszystkimi instytucjami odpowiedzialnymi za zdrowie Polaków. W tym celu stworzyliśmy Radę Programową, w składzie której znajdują się wybitni i niezależni eksperci – mówi Dominik Tzimas, pomysłodawca i założyciel telewizji.

Wydawcą programu została Małgorzata Wiśniewska – dziennikarka z ponad 20-letnim doświadczeniem w zakresie informowania Polaków o zdrowiu. W STUDIOMED TV jako wydawca odpowiada ona  za strategię programową, dobór tematów i audycji. Przygotowuje również własny program, o szczegółach którego nadawca poinformuje wkrótce.

Nowa telewizja  to cenna platforma wiedzy, z której widzowie dowiedzą się  m.in. jak zapobiegać chorobom, jak żyć z przewlekłą chorobą, poznają najnowsze metody leczenia oraz odpowiedzi, jak radzić sobie w realiach systemu opieki oraz jakie są prawa pacjenta. Nie zabraknie również audycji o charakterze rozrywkowym.

Jak tłumaczy Małgorzata Wiśniewska: nie zapominamy o tym, że telewizja w pierwszej kolejność ma dostarczać rozrywkę, dlatego wybieramy i produkujemy programy, które w ciekawy, zrozumiały i tam, gdzie to możliwe, rozrywkowy sposób edukują i doradzają.

Lekarze, eksperci i specjaliści

W ofercie kanału pojawią się cykle programów edukacyjnych i poradniczych oraz dokumenty. Ekspercki kontent STUDIOMED TV będą współtworzyć wybitni przedstawiciele środowiska lekarskiego. Wśród wykorzystywanych formatów znajdą się reportaże, rozmowy i wywiady oraz magazyny informacyjne. STUDIOMED TV ma się odróżniać od innych telewizji wysoką jakością prezentowanych treści oraz ich dopasowaniem do różnych odbiorców. Nadawca chce dotrzeć przede wszystkim do widzów zainteresowanych zdrowiem i medycyną, dlatego stawia na programy merytoryczne i ważne z punktu widzenia edukacji zdrowotnej Polaków.

W planach STUDIOMED TV jest współpraca przy programach z ekspertami medycznymi z całej Polski. Na wsparcie merytoryczne projektu STUDIOMED TV już zdecydowała się m.in. firma Medicover Polska. Dzięki nawiązaniu współpracy, stacja, będzie miała także możliwość skorzystania z szerokiego zaplecza wiedzy, infrastruktury medycznej oraz licznych ekspertów firmy.

–  Zdecydowaliśmy się zaangażować w ten projekt, ponieważ uważamy, że misja edukacyjna jaką realizuje STUDIOMED TV jest bardzo ważna. Nie ingerujemy w zawartość merytoryczną stacji. Zależy nam na tym, aby programy nadawane na kanale były wiarygodne i rzetelne. Do dyspozycji nadawcy pozostawiamy naszych ekspertów oraz know-how – mówi John Stubbington, COO Healthcare Services, Medicover.

STUDIOMED TV będzie dostępna u operatorów telewizji kablowych oraz platform satelitarnych. Pierwszymi, którzy udostępnią kanał swoim abonentom są platforma satelitarna nc+ oraz operator telekomunikacyjny JMDI. Abonenci nc+ uzyskają dostęp do kanału już 27 sierpnia. Data startu w JMDI zostanie potwierdzona w najbliższych dniach, ale będzie to na pewno najpóźniej na początku września.

Głównym źródłem przychodów mają być opłaty abonamentowe od operatorów, a nie reklamy, choć te również będą obecne.

Kanał dostępny będzie:
Platforma nc+ – kanał nr 139
JMDI – kanał nr 149


[1] Badanie „Rola prasy w promocji zdrowia”, Katedra Zdrowia Publicznego, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, 2015

[2] Badanie na ogólnopolskiej próbie N= 2165 dorosłych telewidzów z dostępem do internetu, Wavemaker we współpracy z panelem Ariadna, kwiecień 2019

[3] KANTAR Millward Brown; CATIbus na reprezentatywnej próbie 1000 osób (w wieku 18-74) na temat zainteresowania kanałem telewizyjnym o tematyce medycznej, 11-21 grudnia 2016 r.

JMDI – operator telekomunikacyjny, który dostarcza usługi poprzez własną sieć światłowodową rozwijaną na terenie Warszawy i okolicznych miejscowościach oraz w Gdańsku.



Kiwi standing on oval