wróć do listy

Nieswoiste choroby jelit

Nieswoiste choroby jelit – relacje z życia pacjentów. To niezwykłe historie dwojga młodych ludzi chorych na Nieswoiste Zapalenie Jelit- filmowo opowiedziane przez nich samych.

Jak wygląda zwykły dzień- każdego z nich i czynności- proste i oczywiste dla innych- które w ich przypadku- urastają do rangi problemu. Zwykłe wyjście do pracy czy wizyta na stacji benzynowej- w przypadku osób z nieswoistą chorobą jelit może oznaczć coś zupełnie innego niż dla osoby zdrowej.

Opowieść Marty i Tomka- młodych osób z Nieswoistym Zapaleniem Jelit pokazuje jak bardzo choroba może dać się we znaki. Podróż metrem i konieczność kilkukrotnych przesiadek związanych z wizytą w toalecie, spotkanie z przyjaciółmi to konieczność zaplanowania mapy toalet. Terapia biologiczna to szansa na normalne życie, tyle, ze w Polsce- można z niej korzystać tylko rok. Żeby ją wznowić- stan zdrowia pacjenta musi się dramatycznie pogorszyć. Leczenie- to z jednej strony nadzieja na poprawę – z drugiej strony lęk- ze wkrótce to zostanie przerwane.

Nieswoiste choroby jelit – rozmowa z ekspertami. W wielu krajach na świecie terapia biologiczna Nieswoistego Zapalenia Jelit trwa tak długo jak długo u danego pacjenta daje efekty. W Polsce po roku jest przerywana. Eksperci apelują o zniesienie tych ograniczeń czasowych. Przerywanie leczenia i ponowne włączanie pacjentów do programu lekowego może prowadzić do zmniejszenia skuteczności terapii i do pogorszenia ich stanu zdrowia. Na Nieswoiste Zapalenie Jelit chorują zwykle ludzie młodzi, którzy zaczynają samodzielne życie. Terapia biologiczna przywraca ich do normalności.

Kiwi standing on oval