wróć do listy

Nowy, dwuczęściowy Magazyn Studiomed nt udarów oraz wywiad z Jackiem Rozenkiem

Tematyce udarów poświęciliśmy kolejne 2 odcinki Magazynu Studiomed.

Czas to mózg. Od chwili udaru z każdą sekundą obumierają komórki mózgowe. Udar nie boli, ale ma bardzo charakterystyczne objawy. Jeśli się je zna łatwiej jest zapewnić pomoc w czasie, kiedy jest szansa na skuteczną terapię.

To tylko 4,5 godziny od momentu pierwszych objawów żeby terapia rozpuszczająca zakrzep w mózgu przyniosła efekt. I tylko 6 godzin od pierwszych objawów, żeby można było przeprowadzić mechaniczną trombektomię, czyli zabieg udrażniający duże naczynia w mózgu.

Jedna na 6 osób w Polsce dozna udaru. Warto więcej wiedzieć, jak ratować takiego pacjenta.

Udar nie boli i nie daje sygnałów ostrzegawczych. Może spowodować niezauważalne albo bardzo rozległe uszkodzenia w mózgu. Te dwa odcinki Magazynu- pokazują kilka historii pacjentów, u których doszło do rozległego udaru. Każdy z nich w inny sposób powraca do sprawności. Łączy ich determinacja, z jaką walczą o siebie.

W udarze najważniejszy jest czas – żeby jak najszybciej trafić do ośrodka, w którym uzyska się nowoczesne i skuteczne leczenie.

Jacek Rozenek – aktor, dziennikarz, mówca motywacyjny nie miał takich możliwości, bo udar zaskoczył go w trakcie dalekiej podróży.

Jego historia pokazuje z jaką determinacją dąży do odzyskania dawnej sprawności. I choć to bardzo ciężka praca, postępy są możliwe.

Kiwi standing on oval