wróć do listy

Magazyn StudioMED TV – Rak płuca nie boli

Przedstawiamy kolejny Magazyn StudioMED TV na temat raka płuca.

Rak płuca nie boli i długo nie daje objawów. Często jest wykrywany przypadkowo, podczas robienia np. prześwietlenia kręgosłupa, lub innych badań. Jest to najczęstszy nowotwór w Polsce występujący u mężczyzn i drugi co do częstości nowotwór u kobiet.

Skrót Magazynu StudioMED TV „Rak płuca nie boli”

Ten odcinek Magazynu jest poświęcony małoinwazyjnej operacji raka płuca, wykrytego we wczesnym stadium. Robotyczna operacja usunięcia części płuca jest małoinwazyjna, a pacjenci mogą w niedługim czasie wrócić do sprawności. Takie operacje trwają krócej, dają mniej powikłań, pacjenci szybciej wracają do zdrowia. Pierwsze takie operacje przeprowadzono w Wojskowym Instytucie Medycznym w lutym 2022 roku.

Jednym z pierwszych pacjentów operowanych tą metodą był Pan Andrzej, u którego rak płuca wykryto przypadkowo. Pan Andrzej jest malarzem i dzięki małoinwazyjnemu zabiegowi, zamiast rozległej operacji, mógł wrócić szybko do sztalugi. Historia Pani Joli również pokazuje, że już kilka tygodni po operacji można wrócić do codziennych zajęć, a nawet planować za kilka miesięcy wyjazd na narty.

Cały Magazyn obejrzysz w telewizji 💚 STUDIOMED TV m.in.: w Canal + (poz. 233), UPC (poz. 325 na Horizon, poz. 399 na Mediabox,), Orange (poz. 354 i 43), PLAY NOW (poz. 319).

Kiwi standing on oval