27 maja, 2024
Sydney 29

TYDZIEŃ WIEDZY o zdrowiu psychicznym na kanale STUDIOMED TV

10 października obchodzony jest światowy dzień zdrowia psychicznego. Do najważniejszych zadań realizowanych podczas Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego należą zwiększanie świadomości społecznej, rozpowszechnianie informacji oraz walka ze stereotypami.

8 mln Polaków boryka się zaburzeniami psychicznymi. To powód, dla którego telewizja STUDIOMED TV włącza się w akcję Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego W dniach od 7 do 13 października na antenie emitowane będą dedykowane pasma i audycje poświęcone zdrowiu psychicznemu.

Jak podają statystyki Instytutu Psychiatrii i Neurologii, w Polsce co czwarta osoba w wieku 18-64 lata boryka się z większymi lub mniejszymi zaburzeniami psychicznymi*. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) połowa wszystkich problemów zdrowia psychicznego w wieku dorosłym ma początek w okresie dojrzewania lub w dzieciństwie **. W wielu krajach zachodnich zaburzenia psychiczne są główną przyczyną niepełnosprawności, odpowiedzialną za 30–40% przewlekłych zwolnień chorobowych i kosztującą około 3% PKB***.

W cyklu „Tydzień wiedzy: Zdrowie Psychiczne” znajdą się między innymi:

  • Poniedziałek-piątek, g. 14:50 i 21:40 seria pt. „W mojej głowie”. Wielokrotnie nagradzany serial pokazuje historie ludzi cierpiących na różne problemy – od anoreksji, poprzez urojenia, obsesję na punkcie mediów społecznościowych, aż po depresje poporodową czy zespół Houndingtona.  Cykl, w którym występują pacjenci oraz psychiatrzy i psycholodzy – przełamuje stereotypy związane z chorobą psychiczną i pokazuje, że taka diagnoza – nie musi być wyrokiem na całe życie.
  • Pon. g. 20:30 pasmo filmów dokumentalnych przedstawiających sposoby diagnozowania, leczenia oraz historie pacjentów chorych na ADHD, autyzm czy chorobę Alzheimera.
  • Środa i Czwartek, g. 20:30 „Uzależnieni”. Kiedyś traktowane jak moralna porażka – dziś uzależnienia, uważane są za chorobę przewlekłą. Serial pokazuje prawdziwe historie osób uzależnionych.
  • W sobotę 12 i niedzielę 13 października o g. 14:30 zostaną powtórzone wywiady z cyklu „Zdrowie za kulisami”, w których Patrycja Markowska i Jarosław Kret opowiedzą o swoich zmaganiach z depresją.
  • Cztery poruszające wywiady Małgorzaty Wiśniewskiej z osobami, które chorują na schizofrenię i depresję – między innymi z Markiem Plawgo – lekkoatletą i olimpijczykiem, który jest w trakcie leczenia depresji.
  • Rozmowy z ekspertami – psychiatrami o tym, jak można pokonać choroby psychiczne.
  • Specjalna sonda uliczną, w której STUDIOMED TV pyta Polaków czym są choroby psychiczne, dlaczego ludzie wstydzą się je ujawniać oraz jak sobie z nimi radzić.

STUDIOMED TV to pierwsza polska telewizja o zdrowiu i medycynie. Jej misją jest zwiększenie wiedzy i świadomości społeczeństwa w zakresie leczenia i profilaktyki zdrowotnej. Stacja wystartowała 27 sierpnia i jest dostępna na Platformie CANAL+ oraz u operatorów telewizji kablowej. Wydawcy STUDIOMED TV jest Małgorzata Wiśniewska dziennikarka telewizyjna z ponad 20-letnim doświadczeniem w zakresie informowania Polaków o zdrowiu.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego w 1992 r. i obchodzony jest w dniu 10 października każdego roku.

Źródła:
* http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,21822288,na-zaburzenia-psychiczne-cierpi-8-mln-doroslych-polakow-a.html

** http://www.euro.who.int/en/health-topics/noncommunicable-diseases/mental-health/data-and-resources/fact-sheet-adolescent-mental-health-in-the-who-european-region

*** http://www.euro.who.int/en/health-topics/noncommunicable-diseases/mental-health/mental-health

Pierwsza polska telewizja poświęcona zdrowiu i medycynie.

Naszą misją jest zwiększenie wiedzy i świadomości społeczeństwa w zakresie zdrowego stylu życia. Uczymy jak o siebie dbać, jak się odżywiać i ćwiczyć, co suplementować i jakim poddawać się zabiegom, by nie chorować, a ponadto wyglądać i czuć się rewelacyjnie. Pokazujemy jak żyć z chorobami przewlekłymi, a także przedstawiamy nowoczesne metody leczenia i profilaktyki zdrowotnej.
Menu:
Dane kontaktowe:
IDEA4BROADCASTING Sp. z o.o.
Świeradowska 47, 02-662 Warszawa
Copyright © 2024 Studiomed.tv