wróć do listy

Akcja „Kaszel ma znaczenie!”

Czy wiecie, że według najnowszych badań co trzeci Polak uważa, że przewlekły kaszel to konsekwencja zwykłego przeziębienia? Tymczasem kaszel, który trwa powyżej 4 tygodni może być sygnałem kilku groźnych chorób, a wśród nich – raka płuca. Kiedy kaszel powinien zaalarmować, że dzieje się coś niedobrego w naszych płucach? I jakie badania warto wykonać w pierwszej kolejności?

Materiał powstał w ramach akcji „Kaszel ma znaczenie!” www.kaszelmaznaczenie.pl

Sprawdziliśmy, co na ten temat wiedzą spotkani przez nas Polacy.

Czy wiecie, że papierosy cienkie, z filtrem mogą powodować groźną, bo późno wykrywaną odmianę raka płuca?

Czy wiecie, że z tego powodu kobiety zaczynają częściej umierać niż mężczyźni? Profesor Tadeusz Orłowski o tym, jaki rodzaj kaszlu może być objawem raka płuca. A także o programie badań płuc, do którego powinny się zgłaszać osoby, które przez 20 lat paliły paczkę papierosów dziennie.

Jeśli kaszel trwa powyżej 4 tygodni lub jego charakter nagle się zmienił, to sygnał alarmowy do wykonania badań płuc. Oczywiście nie zawsze kaszel jest objawem raka płuca, ale w przypadku osób z grupy ryzyka, czyli wieloletnich palaczy papierosów, warto mieć na niego baczenie i zgłosić się na bezpłatne badania niskodawkową tomografią komputerową. Wczesne wykrycie daje większe szanse na wdrożenie skutecznego leczenia. O czym mówi kaszel? Jakie badania ratują życie? Jak sztuczna inteligencja wspiera diagnostów? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z prof. Mariuszem Adamkiem oraz z dr. Pawłem Bożkiem.

Większość przypadków raka płuca w Polsce wykrywanych jest w trzecim i czwartym (najwyższym) stadium zaawansowania, kiedy trudno o skuteczne wyleczenie. Jednak na każdym etapie choroby są szanse leczenia coraz bardziej nowoczesnymi terapiami. Warto słuchać organizmu i reagować na każdy sygnał. Jednym z nich jest przedłużający się kaszel. Powinien on zawsze skłaniać nas do rozpoczęcia diagnozowania u lekarza pierwszego kontaktu, pulmonologa czy onkologa. Jakich innych objawów raka płuca nie wolno zlekceważyć? Rozmowa z prof. Dariuszem Kowalskim.

Kiwi standing on oval