24 lipca, 2024
Sydney 29

Czy po operacji usunięcia nerki można szybko wrócić do aktywności? Rak nerki nie boli i bardzo długo nie daje wyraźnych objawów. Wykrywa się go poprzez badanie USG jamy brzusznej. Bohaterka tego reportażu, Pani Emilia chodziła na takie badania regularnie, dlatego raka wykryto u niej dość wcześnie. W szpitalu, gdzie się początkowo leczyła, lekarze zaproponowali jej wycięcie całej nerki (całkowitą nefrektomię). Znalazła jednak ośrodek, Szpital Kliniczny nr 2 w Szczecinie, w którym wykonuje się operacje robotyczne. U Pani Emilii usunięto tylko guz, zachowując zdrową część nerki (zabieg częściowej nefrektomii). Operacja robotyczna jest dużo mniej inwazyjna i pozwala na precyzyjne wycięcie chorej tkanki. Trzy tygodnie po operacji pani Emilia wróciła do swoich marszobiegów. Lekarz powiedział jej, że może zapomnieć o chorobie. Badania USG warto robić, przynajmniej raz na rok.


Operacja robotyczna pozwalająca na usunięcie guza i pozostawienie zdrowej część nerki. Guzy nerek wykrywane są ostatnio coraz częściej w dość wczesnym stadium. Między innymi z powodu rozpowszechnionych badań USG u osób, które przeszły COVID. Kiedy guz jest niewielki, możliwa jest częściowa nefrektomia, czyli usunięcie zmiany, z zachowaniem zdrowej części narządu. Szpital Kliniczny nr 2 w Szczecinie specjalizuje się w takich operacjach, które wykonywane są laparoskopowo, a od niedawna, także ze wsparciem systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Takie operacje są tak samo skuteczne onkologicznie, co usuniecie całej nerki. Po operacjach ze wsparciem robota pacjent jednak mniej cierpi z powodu bólu i dużo szybciej wraca do sprawności zawodowej i fizycznej niż po operacji całkowitego usunięcia nerki. Takie operacje guzów nerek w asyście robota to niemal codzienność w większości ośrodków chirurgicznych na świecie.

Pierwsza polska telewizja poświęcona zdrowiu i medycynie.

Naszą misją jest zwiększenie wiedzy i świadomości społeczeństwa w zakresie zdrowego stylu życia. Uczymy jak o siebie dbać, jak się odżywiać i ćwiczyć, co suplementować i jakim poddawać się zabiegom, by nie chorować, a ponadto wyglądać i czuć się rewelacyjnie. Pokazujemy jak żyć z chorobami przewlekłymi, a także przedstawiamy nowoczesne metody leczenia i profilaktyki zdrowotnej.
Menu:
Dane kontaktowe:
IDEA4BROADCASTING Sp. z o.o.
Świeradowska 47, 02-662 Warszawa
Copyright © 2024 Studiomed.tv