wróć do listy

Rak endometrium

Historia pacjentki

Rak endometrium nie boli. Ale daje wyraźny sygnał: plamienie z róg rodnych. Co u kobiet po menopauzie może być bardzo wyraźnym sygnałem ostrzegawczym. Przedstawiamy panią Ewę, pacjentkę, która przeszła leczenie w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie. Była operowana ze wsparciem systemu robotycznego da Vinci, przez kobiecy zespół chirurgów, pod kierunkiem dr hab. n. med. Anity Chudeckiej-Głaz, prof. PUM.

Na raka endometrium najczęściej narażone są kobiety z otyłością. Pani Ewa jest nietypową pacjentką, bo jest szczupła. Operacja robotyczna jest minimalnie inwazyjna, dlatego pacjentki (nawet te, z otyłością) szybko wracają do sprawności. Pani Ewa wyszła ze szpitala następnego dnia po operacji i szybko wraca do zdrowia.

Vademecum

Rak endometrium jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet w obrębie narządów rodnych. Rozpoznanie słyszy 6 tysięcy kobiet rocznie i ta liczba stale się zwiększa. Leczenie polega na radykalnym usunięciu narządów rodnych. Operacja ze wsparciem systemu robotycznego należy do najmniej inwazyjnych i znacznie zmniejsza ryzyko ewentualnych powikłań. Takie operacje wykonuje zespół pod kierunkiem dr hab. n. med. Anity Chudeckiej–Głaz, prof. PUM, w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie. Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym pokażemy, na czym polega operacja i jakie są odczucia pacjentki, poddanej takiemu zabiegowi.

Kiwi standing on oval